Navlungo'ya Git

Amazon Hakkında Merak Edilenler (Fatura kime kesilmeli? Vergimi hangi ülkeye ödeyeceğim?)

3 dakikalık okuma

Dünyanın en büyük e-ticaret zincirini oluşturan Amazon’da FBA, FBM satış modelleriyle ticaretini gerçekleştiren birçok kişinin aklındaki  soru işaretlerini ele alarak biraz açıklık getirmek istedik. 

Sizin de Amazon ticareti hakkında merak ettikleriniz varsa okumaya devam edin!

Türkiyede Amazon hesabı açtım. Ürünlerimi Amerika Amazon deposuna gönderiyorum. Satılan her ürünün faturasını kesiyorum. İlerleyen zamanda Amazon, Amerika’da da vergi vermemi zorunlu tutar mı?

Hayır böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Böyle bir şeyin talep edilebilmesi için Amerika’da vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Amazon hesabınızı Türkiye üzerinden açtığınız takdirde vergi işlemlerinizi Amerika’dan bağımsız olarak Türkiye’de gerçekleştirirsiniz. 

Türkiyede’ki şirketim üzerinden Amazon’a  Mikro İhracat gönderimi yaptığımda KDV iadesinden faydalanabilir miyim?

Türkiye’den alınan bir ürünün ihracatını gerçekleştirdikten sonra %18’ini iade alabiliyorsunuz. Ürün gümrükten çıktıktan sonra mikro ihracatta bir sorgu numarası verilir. Verilen sorgu numarası ile muhasebeciniz %18 KDV iadesi için müracaat edebiliyor. Ayrıca gider olarak görünen aynı zamanda işinizle ilgili demirbaş sayılabilecek malzemelerinin de (elektrik/su/telefon faturası, yakıt, bilgisayar, internet vb) %40-%50’si kadar bir kısmının KDV’si iade alınabiliyor. 

Mikro İhracat/ETGB hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Türkiye’de bulunan şirketim üzerinden Çin’den Amerika’ya ürün gönderdiğimde yine de e-ihracat kapsamındaki desteklerden faydalanabilir miyim?

Hayır Türkiye’den doğrudan yapılan bir ticaret söz konusu değilse e-ihracat desteklerinden, muafiyetlerinden faydalanamazsınız. Vergi konusunu merak edenler içinse, Çin’den Amerika’ya yapılan transit ticaretteki malın vergisi her zaman olduğu gibi yine Türkiye’ye ödenmelidir. 

E-İhracat yapanlar için %50 vergi muafiyeti hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Şahıs şirketi mi Limited şirket mi kurmalıyım?

Her iki şirketin kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Şahıs şirketini çok daha uygun maliyetlerle hızlı bir şekilde kurabilir ve kaldırabilirsiniz. Uzun vadeli planlanan bir iş yapısında sağlam temellerle  atılmış Limited şirketi, kısa vadede hızlı aksiyon alınabilmesi için ise şahıs şirketi daha faydalı olacaktır. Ticarete büyük planlarla ve sermaye ile girmek istiyorsanız sizler için limited şirket en uygun olacaktır. Ayrıca 29 yaşını doldurmamış kişilerin şahıs şirketi kurması koşuluyla elde edilen kazançlarından yıllık 75.000 TL’lik kısmı gelir vergisinden istisna edildiğini de unutmamak gerekir.

Şirket türleri hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın. 

Türkiye’de şirketim var. ABD’ye ürün göndereceğim ama kime ihraç ediyor olarak göstermem gerekir? Faturayı kime kesiyor olmam gerekir?

Fatura, kişinin kendisi tarafından kesilmesi gerekmektedir. Adres amazon gösterilmeli, miktar, tutar, ürünün satış fiyatı üzerinden yazılmalı. Bu şekilde gümrükten çıkan ürünler Amazon Deposunda yerini alır. Akabinde her bir satışa fatura kesilir. İşlem sonucunda kişinin elinde toplamda iki farklı fatura olacak. Birisi ürünün gümrükten geçtiği fatura bir diğeri Amazon Deposundan satışa dönen ürünlerin faturası. Muhasebe yetkilileri sadece satışa dönen ürünlerin faturalarını dikkate almaktadır. 

Türkiye’de ve Amerika’da şirket kurup Türkiye’den Amerika’daki şirkete ihracat yapmak mı yoksa sadece Amerika veya Türkiye üzerinden tek bir şirket kurmak mı daha avantajlı?

Türkiye’de bulunduğunuzda giderler çok fazla olabilir. Eğer ki Türkiye’deki şirketinizi Amerika’daki ek bir LLC şirketine bağlarsanız yani her iki tarafta da şirketiniz olursa örneğin, Türkiye’deki masraflarınızın faturasını Amerika’ya kesebilirsiniz. Böylelikle her iki ülkede de daha az vergi ödeyebilirsiniz. Yüksek cirolu işler gerçekleştiriyorsanız Amerika’da şirket kurmanızda fayda olacaktır. Türkiye’den yapılan işlemlerde her satışa fatura kesmeniz gerekmektedir. E-Arşiv fatura detaylarıyla uğraşmak çok zahmetli olabiliyor. Amerika’da ise böylesine zahmetli bir süreç bulunmamaktadır. Kredi kartı ile satış yapılıp, basit bir excel formatında beyan edilebilmektedir.

Amerika’da şirket kurmak hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Sadece Türkiye’de şirketim var. Çin’den Amerika Amazon Deposuna ürün gönderiyorum ve çok fazla masrafım oluyor. Ürün, kargo, reklam maliyetlerini gider olarak gösterebilir miyim? Maliye bu duruma itiraz edebilir mi?

Bahsetmiş olduğumuz gibi; Türkiye’de şirketiniz varsa, Amazon hesabınızı Türkiye’den açtıysanız vergilendirme süreciniz tamamiyle Türkiye’de yapılır. Haliyle tüm gelir ve giderlerinizi gösterebilirsiniz. Ortaya sunulan her bir gelir gider belgelendirilip resmiyetle sunulursa bir muhasebeci aksini iddia edemez. Edecekse delil ve söylediklerini destekleyen belgeleri beyan etmelidir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Amazon Avrupa’da Satış Yapmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

Amazon’a Kargo Gönderimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mikro İhracat İşlemleri İçin E-Arşiv Fatura Düzenleme Süreci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir