Navlungo'ya Git

Amazon FBA Nedir? Online Satışta Başarı için Amazon FBA’i Nasıl Kullanabilirsiniz?

6 dakikalık okuma

Amazon ile nasıl yurt dışına satış yaparsınız?

Amazon FBA’i en etkili şekilde kullanmak için yapılması gerekenler neler? Amazon’a ürün gönderme adımları ve daha fazlasını blog içeriğimizde derledik.

İnternetin gelişimi ve tabii ki pandeminin de etkisiyle 21. yüzyılın geldiğimiz noktasında pek çok işletme çevrimiçi kanallar kullanarak ürünlerini satmaya başladı. İşletmeler kendi e-ticaret platformları üzerinden veya Etsy, Amazon, Ebay gibi pazar yerlerinde ürünlerini satışa sunarak veya her ikisini birden kullanarak e-ticarete adım atabiliyor.

Elbette online kanallar üzerinden satış yapmanın işletmeler için gerektirdiği paketleme, kargolama, iade gibi birtakım süreçler bulunuyor. Bu süreçlere yoğun vakit ve efor harcamaktan yorulduysanız ve işinizi nasıl büyüteceğinize daha çok odaklanmak istiyorsanız dünyanın en büyük online satış platformu Amazon’un sunduğu, size epey faydalı olabilecek bir hizmet var: Amazon FBA. Ne olduğuna, avantajlarına, nasıl etkili kullanılabileceğine birlikte bakalım.

Amazon FBA Nedir?

Amazon FBA, ya da tam adıyla Fulfillment by Amazon, dünyanın farklı yerlerine ürün satışı gerçekleştiren firmaların süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla Amazon tarafından 2006 yılında sunulan bir hizmettir. Satış gerçekleştikten sonra sipariş edilen ürünlerin depolama, paketleme, nakliye süreçlerini firma yerine Amazon halleder. Üstelik ürün teslim edildikten sonra satış sonrası destek ve iade gibi süreçler de yine Amazon tarafından yönetilir.

Amazon FBA Nasıl Kullanılır?

İlk olarak Amazon FBA, yalnızca Amazon hesabı olan satıcılar için değildir, kendi online platformunuz üzerinden satış yaparken de bu hizmeti kullanabilirsiniz. Amazon üzerinden ilerlemek isterseniz bireysel veya profesyonel bir satıcı hesabı oluşturmanız gerekir. Bireysel hesap için herhangi bir abone ücreti ödemezsiniz ancak yükleyebileceğiniz ürün sayısı maksimum 40’tır ve satılan her bir ürün için Amazon sizden komisyon talep eder. Bu komisyon oranı profesyonel hesapta daha azdır (aylık 39.99 USD) ve sınırsız ürün yükleyebilirsiniz. E-ticarete yeni başlayan işletmelerin süreci deneyimlemeleri açısından bireysel hesap açmalarının daha ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Amazon’un bireysel ve profesyonel hesabın özelliklerini ve ücretlendirmelerini karşılaştırarak detaylı bir şekilde incelediği tabloya göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Amazon FBA ile yurt dışına ürün göndermek

Amazon’a Ürün Gönderme Adımları

Ürünlerin Amazon’a gönderimi ve müşteriye ulaştırılması için takip etmeniz gereken adımlar aşağıdaki şekildedir:

 1. İlk olarak Amazon üzerinde bir satıcı hesabı oluşturup Seller Central’da oturum açmanız gerekir.
 2. Ardından satışını yapmak istediğiniz ürünleri hesabınıza yükleyip hangi ürünlerde FBA hizmetinden faydalanmak istiyorsanız onları FBA olarak işaretlemelisiniz.
 3. Daha sonra envantere yüklediğiniz ürünleri Amazon’un “Fulfillment Centers” adı verilen devasa depolarına gönderiyorsunuz.
 4. Son olarak ürünlerinizi gönderdikten sonra kargo takibini hesabınız üzerinden yapabilirsiniz.

Gönderilen ürünler belirli bir düzene göre depolarda sıralanıp listeleniyor. Depolarda ürünlerinizin başına herhangi bir zarar gelmesi halinde Amazon bütün zarar maliyetini karşılıyor. Sipariş geldikten sonra ise Amazon FBA’in büyüsü başlıyor. Satılan her bir ürünün paketlenmesi ve kargolaması Amazon tarafından hallediliyor. Satış sonrasında Amazon’un destek ekibi müşterilerle irtibat halinde oluyor ve iade süreçleri de yine Amazon tarafından yönetiliyor.

Bu kısa videoyu izleyerek de Amazon FBA’in ne olduğuna ve detaylarına dair bilgi edinebilirsiniz.

FBA ve FBM Farkı Nedir?

Amazon FBM (Fulfillment by Merchant), Amazon üzerinden satış yapmanın en bilindik yöntemidir. FBA’den farklı olarak bu hizmette depolama, paketleme, nakliye gibi süreçleri Amazon değil, satıcının kendisi gerçekleştirir.

Amazon FBA’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Amazon FBA’in bulunduğunuz aşamada sizin için doğru bir çözüm olup olmadığını anlayabilmek için artıları ve eksilerine yönelik bir liste yapmak mantıklı olur. İşletmenin büyüklüğüne, türüne, e-ticaret ve e-ihracattaki geçmişine, ürün çeşidine göre bu liste değişkenlik gösterebilir ama pek çok işletme için geçerli olabilecek bazı avantajları ve dezavantajları aşağıda derledik.

Amazon FBA’in Avantajları

 • Dünyanın en büyük e-ticaret şirketinden kaliteli ve uygun fiyatlı bir lojistik hizmeti alabilirsiniz.
 • Ürünlerinizi zarar görmeyecek şekilde muhafaza edebileceğiniz, tahmininizin de ötesinde geniş Amazon depolarını kullanabilirsiniz.
 • İade süreçleri ve satış sonrası destek hizmetleriyle ilgilenmek zorunda kalmazsınız.
 • Operasyonel işlemlerden efor ve vakit tasarrufu yaptığınız için işletmenizin kar oranını artırmaya daha çok odaklanabilirsiniz.
 • Hızlı kargolama ve teslimat sayesinde müşteri memnuniyetini sağlayıp sadık müşteriler kazanabilirsiniz.
 • Prime programına dahil olarak ürünlerinizi Prime üyeliği olan kullanıcıların karşısına çıkarma şansı elde edebilirsiniz.

Amazon FBA’in Dezavantajları

 • Maliyetinden ötürü Amazon FBA, e-ticarete yeni başlamış işletmeler için uygun olmayabilir.
 • Komisyon oranından dolayı düşük ücretli ürünler için uygun değildir. Satışa sunacağınız ürünleri doğru seçmelisiniz.
 • Satılmayıp depolarda uzun süre bekleyen, iade edilen veya sizin satıştan çekmek istediğiniz ürünler için ekstra ücretler ödemeniz gerekir.
 • Ürünleri depolara göndermek üzere paketlerken, etiketlerken ve gönderim aşamasında Amazon’un standartlarına uymalısınız. Bu durum zaman zaman zorlayıcı olabilir.

Amazon FBA'in avantaj ve dezavantajları

Amazon FBA Ücretleri Nasıldır?

FBA hizmetinde hem depolama hem de ürünlerin hazırlanıp gönderilmesi için ücret ödersiniz. Depolanacak ürünlerin maliyeti, satış fiyatlarına göre değil, boyutlarına göre belirlenir. Dolayısıyla yükte ağır, pahada hafif ürünleri depolara göndermek başlangıçta çok doğru bir seçenek olmayabilir. Bunun yanı sıra ürünleriniz depolarda 180 günden fazla süre kalırsa ekstra ücret ödemeniz gerekir. Yine taleplerin yoğun olduğu resmi tatil sezonlarında depolama ücretleri yılın geri kalan zamanına göre daha yüksektir. Özellikle bu dönemlerde de depolara göndereceğiniz ürünleri iyi seçmeniz, uzun süre satılmayacak parçaları tercih etmemeniz önemli.

Depolarda listelenen ürünleri geri istemeniz, imha ettirmeniz durumunda veya müşteri iade talep ettiğinde parça başına Amazon’a belirli bir ücret ödemeniz gerekir.

Amazon’un depolama ve diğer maliyetleri için linke göz atabilirsiniz.

Amazon FBA Ürün Barkodlama Süreci

Amazon depolarına göndereceğiniz ürünlerin eksiksiz ve doğru şekilde barkodlanması gerekir. Göndereceğiniz her bir ürüne barkodunu siz yapıştırabileceğiniz gibi tedarikçinizden destek de isteyebilirsiniz. Ürün başına 0,20 cent karşılığında bu hizmeti Amazon’dan da talep edebilirsiniz.

Ürün barkodlarını mürekkepli yazıcıdan değil, lazer yazıcıdan çıktı almanızı öneririz. Böylece mürekkepli barkodların solma tehlikesinin önüne geçmiş olursunuz.

Amazon’a gönderilecek ürünlerin barkodlanması konusunda daha detaylı bilgi almak için bu konudaki içeriğimize göz atabilirsiniz.

Amazon FBA’i En Etkili Şekilde Nasıl Kullanabilirsiniz?

Başarılı olabilmek ve faydalandığınız hizmetten maksimum verim alabilmek için her hizmeti olduğu gibi Amazon FBA’i de doğru ve etkili şekilde kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Bunun için bazı ipuçları ve taktikleri aşağıda bulabilirsiniz:

Kullanıcılar tarafından en çok satın alınan ürünleri inceleyin ve notlar alın.

Bu ürünlerde rekabet oranının fazla olduğu bir gerçek ancak ürünlerinizin depolarda uzun süre kalması ekstra maliyet yaratacağı için özellikle bunların satılmasına yönelik stratejiler geliştirin.

Listeleyeceğiniz ürünleri seçerken dikkatli ve hassas bir değerlendirme yapın.

En çok talep gören ürünlerin rekabet oranı yüksek, bu sebeple onları dilediğiniz kadar hızlı satamayabilirsiniz. Ancak rekabet oranı düşük olan ürünler de depolarda uzun süre bekleyip size ekstra maliyet yaratabilir. Diğer taraftan, rekabet edeceğiniz satıcı sayısı az olduğu için bu ürünlerde kolaylıkla lider satıcı olabilirsiniz. Burada doğru bir ölçekleme ile karar almalısınız.

Amazon FBA kullanırken dikkat edilecekler

Markalaşma ve pazarlama çalışmalarınıza önem verin.

Tüketicilerin markanızla bağ kurmasını ve zihinlerde özel bir konuma yerleşmesini sağlayacak değer önerileri sunun. İnsanların sizin ürünlerinize yönelmesine vesile olacak bir marka hikayesi oluşturun. Web sitenizi, sosyal medya hesaplarınızı faydalı bilgilerle güncel tutun. Bu doğrultuda kullanıcıların ürünlere dair sorularına hızlı ve çözüm önerisi getiren cevaplar verin.

Ürünleri Amazon’a kargolama aşamasında dikkatli olun.

Ürünleri kargolama aşamasında Amazon tarafından veya gümrükte istenebilecek belgeleri belirlemeniz ve proforma faturanızı detaylı bir şekilde doldurmuş olmanız gerekir. Ayrıca ekonomik kargo fiyatları ile gönderebilmek için ürünün hacimsel olarak mümkün olduğunca az yer kaplamasına dikkat etmelisiniz.

Amazon’a kargo gönderirken dikkat etmeniz gerekenleri daha detaylı öğrenmek için ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Ürünlerinizi SEO’ya uygun şekilde listeleyin.

SEO çalışmaları en basit haliyle kullanıcıların en çok aradığı şekilde içeriklerinizi optimize etmeniz anlamına gelir. Yalnızca Amazon’da sattığınız ürünlerin içeriklerinde değil, web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız her içerikte kullanıcıların arama trendlerine riayet etmelisiniz.

Dikkat çekici ürün görselleri ve başlıklar kullanın.

Profesyonel durmayan, alelade seçilmiş görselleri olan ürünleri kimse satın almak istemez. Farklı açılardan çekilmiş, profesyonel görseller ve titizlikle hazırlanmış başlıklar kullanın.

Amazon FBA pek çok yükü omuzlarınızdan alarak işletmenize katma değer sağlayacak önemli bir hizmet. Belirli sayıda ürünle satışa başlayıp temkinli giderek ölçeği zamanla genişletebilir, elde ettiğiniz verimi büyütebilirsiniz.

Amazon gibi pazar yerleri üzerinden satışınızı gerçekleştirdikten sonra Navlungo’nun onlarca pazar yeri ile olan entegrasyonundan faydalanarak sattığınız ürünlerin kargo sürecini saniyeler içinde planlayabilirsiniz. Navlungo’nun dijital arayüzünde size sunulan kargo tekliflerinden en ideal olanını seçebilir, gönderi sürecinizi otomatikleştirebilirsiniz.

Yurt dışı gönderilerinizi Navlungo panelinden nasıl organize edeceğinizi öğrenmek için ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz: Yurt Dışı Gönderilerinizin İlk Adresi: Navlungo

İlginizi çekebilir: Amazon’da E-Ticaret Yapmanın Püf Noktaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.