Navlungo'ya Git

Amazon Avrupa’da Satış Yapmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

5 dakikalık okuma

Amazon Avrupa hesap oluşturmak için doğrulama adımları ve gereken belgeleri sizler için bu yazımızda derledik.

1) KİMLİK DOĞRULAMA
Sizi karşılayacak olan ilk adım kimlik doğrulama adımıdır. Kayıt sırasında belirtilen Amazon  hesabı yetkilisinin ve %25’ten fazla paya sahip, her bir  işletme sahibinin aşağıdaki seçeneklerden uygun olanı tercih etmesi gerekmektedir.

1.1. Eski Tip(Çipsiz) Pasaport
Geçerlilik tarihi dolmamış olan eski tip pasaportları kimlik doğrulama için kullanabilirsiniz. Belgede kimlik bilgileri ile ilgili tüm sayfalar bulunmalıdır.

1.2. Yeni Tip-2.Nesil(Çipli) Pasaport
Geçerlilik tarihi dolmamış olan yeni tip – 2. nesil (çipli) pasaportları kimlik doğrulama için kullanabilirsiniz.

1.3. Yeni Tip- 3.Nesil(Çipli) Pasaport
Geçerlilik tarihi dolmamış olan yeni tip-3. nesil (çipli) pasaportları kimlik doğrulama için kullanabilirsiniz

1.4. Yeni Tip Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı + Eski Tip Sürücü Belgesi
Geçerlilik tarihi dolmamış olan yeni tip T.C. kimlik kartı ve eski tip sürücü belgesini kimlik doğrulama için kullanabilirsiniz. Kimliğin ve eski tip sürücü belgesinin her iki yüzü de yüklenmelidir.

1.5. Yeni Tip Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı + Yeni Tip Sürücü Belgesi Geçerlilik tarihi dolmamış olan yeni tip T.C. kimlik kartı ve yeni tip sürücü belgesini kimlik doğrulama için kullanabilirsiniz. Kimliğin her iki yüzü de yüklenmelidir.

1.6. Yeni Tip Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı + Nüfus Kayıt Örneği
Geçerlilik tarihi dolmamış olan yeni tip T.C. kimlik kartı ve nüfus kayıt örneğini kimlik doğrulama için kullanabilirsiniz. Kimliğin her iki yüzü de yüklenmelidir.

1.7. Eski Tip Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı + Eski Tip Sürücü Belgesi
Eski tip T.C. kimlik kartı ve eski tip sürücü belgesini kimlik doğrulama için kullanabilirsiniz. Kimliğin ve eski tip sürücü belgesinin her iki yüzü de yüklenmelidir.

1.8. Eski Tip Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı + Yeni Tip Sürücü Belgesi 
Eski tip T.C. kimlik kartı ve yeni tip sürücü belgesini kimlik doğrulama için kullanabilirsiniz. Kimliğin her iki yüzü de yüklenmelidir

1.9. Eski Tip Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı + İmza Beyannamesi

Eğer şirketin imza sirküleri dokümanı da yüklenecekse ve bu dokümanda kişinin imzası da bulunuyorsa sadece eski tip T.C. kimlik kartını kimlik doğrulama için kullanabilirsiniz.

Eğer kişinin imzası şirketin imza sirkülerinde bulunmuyorsa noter onaylı “imza beyannamesi” yüklenmesi gerekmektedir. Kimliğin her iki yüzü de yüklenmelidir.

Not: Eski/yeni sürücü belgelerinin yalnızca birinin olmasıyla, yanında gerekli belgelerinin yüklenmemesiyle doğrulama gerçekleştirilemez.

 

2)ADRES DOĞRULAMA

Kayıt esnasında belirttiğiniz Amazon hesabı yetkilisinin ve %25’ten fazla paya sahip işletme sahiplerinin her biri için aşağıdaki seçeneklerden yalnızca biri ile ilgili belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. Belgelerin son 180 gün içerisinde hazırlanmış olması gerekmektedir.

 2.1. İkametgâh – Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi
Ev adresinizi içeren ikametgâh belgesini adres doğrulama için kullanabilirsiniz. Geçerlilik süresi dolmuş olan belgeler kabul edilmemektedir.

 2.2. Ev İçin Elektrik,Su, Doğalgaz, Sabit Telefon Faturası 
Her bir fatura tipi için; ev adresinizi içeren faturanızı kullanabilirsiniz.

2.3. Ev İçin Televizyon Hizmeti (Digiturk, Turkcell TV, D-Smart, Türksat vb.) Faturası
Ev adresinizi içeren televizyon hizmeti faturasını adres doğrulama için kullanabilirsiniz. 

2.4. Ev İçin Sabit İnternet Hizmeti (Superonline, Türk Telekom, Uydunet, vb.) Faturası
Ev adresinizi içeren sabit internet hizmeti faturasını adres doğrulama için kullanabilirsiniz. 

2.5. Ev Adresini İçeren Cep Telefonu Faturası
Ev adresinizi içeren cep telefonu faturasını adres doğrulama için kullanabilirsiniz.

Not: Ev adresinizi içermeyen (iş adresiniz vb.) faturalar geçersiz sayılır.

3)Amazon Hesabı Erişim Onayı Doğrulama

Belgenin sahibi: Kayıt esnasında belirtilen Amazon hesabı yetkilisi imza yetkilisi değilse bu kişi için bir yetkilendirme onay belgesi hazırlanması gerekmektedir.

 • Yasal imza yetkilisince yazılmış, bahsi geçen kişinin işletmenin Amazon hesabına erişebileceğine ve bu hesabı yürütebileceğine dair kaşeli ve imzalı bir onay belgesi olmalıdır. 
 • Onay belgesini imzalayacak kişinin isminin temin edilen imza sirkülerinde yer alması gerekmektedir ve söz konusu yetkilendirmeyi yapmaya yetkisi bulunmalıdır. 
 • Yasal imza yetkilisince imzalanmayan onay belgesi kabul edilmemektedir. 
 • Eğer Amazon hesabını yürütecek kişi imza yetkililerinden biri ise bu belgeye gerek kalmamaktadır.

Not: Amazon hesabınızı yürütmek için imza yetkilisi olmayan bir kişiye yetki vermeniz durumunda bu kişi için de “kimlik doğrulama” ve “adres doğrulama” ile ilgili belgeleri sisteme yüklemeniz  gerekmektedir.

 

4)Şirket Bilgileri Doğrulama
Kayıtlı işletmenize ait gerekli belgeleri işletme tipine göre temin ediniz. İşletme tiplerinden sadece biri için ilgili belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. 

4.1. Esnaf ve Sanatkârlar

 • 5 yıldan yeni Esnaf ve Sanatkâr Sicil Tasdiknamesi veya son 180 gün içinde alınmış olan Mesleki Faaliyet Belgesi (Oda Kayıt Belgesi)  ve 180 gün içerisinde alınmış 4B Hizmet Dökümü Belgesi (Ücretsiz Online Servis için bkz. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu) gerekmektedir.

Belgelerin özelliği:

 • Tarih koşulu bulunan belgeler belirtilen sürelerden daha önce temin edilmiş ise bu belgeler kabul edilmemektedir.

4.2. Şahıs/Gerçek Kişi İşletmesi 

 • 180 gün içerisinde alınmış Ticaret/Sanayi Odası Faaliyet Belgesi gereklidir.

4.3. Kolektif Şirket (Kol. Ş.) / Komandit Şirket (Kom. Ş.) / Limited Şirket (Ltd. Ş.) / Anonim Şirket (AŞ) / Kamuya Ait Ticari İşletme, Döner Sermaye

Gerekli belgeler:

 • 180 gün içerisinde alınmış Ticaret/Sanayi Odası Faaliyet Belgesi gereklidir.

Belgenin özellikleri:

 • Tüzel kişiliğin ortaklarına ilişkin son durumu gösterir en yakın tarihli Ticaret Sicili Gazetesi örneği. Anonim şirketler için tüzel kişiliğin ortaklık yapısını gösteren noter tasdikli pay defteri veya şirketin imza yetkilileri tarafından imzalanmış bir beyan.
 • Temsil yetkisini gösteren noterden alınmış en yakın tarihli imza sirküleri
 • Kuruluş Kanunu/BKK içeren Resmi Gazete: www.resmigazete.gov.tr veya www.mevzuat.gov.tr (Yalnızca Kamuya Ait İşletmeler için) 

Belgelerin özelliği:

 • vTarih koşulu bulunan belgeler belirtilen sürelerden daha önce temin edilmiş ise bu belgeler kabul edilmemektedir.

 

5)Banka Hesabı Doğrulama

Banka hesabınıza ait gerekli belgeyi banka hesabınızın bulunduğu ülkeye göre temin ediniz. Aşağıdakilerden sadece biri için ilgili belgeyi temin etmeniz gerekmektedir.

5.1. AB Ülkeleri İçinde Banka Hesap Bilgisi Olmayan Satıcılar 

 • Hyperwallet Hesap Doğrulama Formu gereklidir.

Belgenin özellikleri:

 • AB içinde banka hesabınız bulunmuyorsa ve Türkiye’deki banka hesabınızı kullanmak istiyorsanız Amazon sistemi içinden HyperWallet hesabı oluşturmanız gerekmektedir.
 • Hyperwallet bir 3. parti hizmet sağlayıcısıdır. Satıcılar için Almanya’ya kayıtlı bir sanal banka hesabı (IBAN no) oluşturur. HyperWallet hesapları ile satıcılar Almanya hesaplarından (EUR) birçok farklı para birimine (TL de dahil) para transferi yapabilirler.
 • Amazon sistemi içinden Hyperwallet hesabınızı oluşturup Türk banka hesabınızı bağladıktan sonra Hyperwallet Alman sanal banka hesabı oluşturur. Alman banka hesabı bilgilerini Amazon’a girmeniz gerekmektedir. 
 • Bu aşamada bu banka bilgisinin (Alman IBAN no) size ait olduğunu belgeleyen Hyperwallet Hesap Doğrulama Formu’nu Hyperwallet sisteminden indirip Amazon’la paylaşmanız gerekir. Bu belge, banka hesabı doğrulama işlemi için kullanılabilir. 

5.2. AB Ülkeleri İçinde Banka Hesap Bilgisine Sahip Olan Satıcılar

Aşağıdaki belgelerden size uygun olanı, yalnızca birini seçmelisiniz.

 • Hesap cüzdanı
 • Hesap ekstresi/hesap özeti 
 • Dekont 
 • Banka görevlilerince imzalı hesap mektubu (Banka/referans mektubu) Belgenin özellikleri:
 • Eğer AB ülkeleri içinde banka hesabınız varsa ve bu banka hesabını kullanmak istiyorsanız bu belgelerden birini yüklemeniz gerekmektedir.
 • Belge tarih, İşletme Adı ve IBAN/Hesap Numarası içermelidir.
 • Bankanız AB ülkeleri içinde değilse banka hesabı doğrulama için bu belgelerin hiçbiri kabul edilmemektedir.

180 günden daha önce temin edilmiş olan belgeler kabul edilmemektedir.

Bu bilgiler,  Amazon Avrupa hesabınızı açma konusunda yardımcı olacaktır. Kargo sürecinizde ise Navlungo olarak yanınızda olmaya devam ediyoruz. Büyük ebatlı, küçük ebatlı tüm gönderileriniz için Navlungo ekibinden destek alabilirsiniz. E-Ticaret kullanıcılarımıza tanımladığımız özel fiyatlardan faydalanabilirsiniz. Üstelik büyük yükleriniz için denizyolu, karayolu hizmetimiz de bulunmaktadır.

Soru ve görüşleriniz için: info@navlungo.com/0850 532 7949

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir